Permakulturní zahrada

Permakulturní zahrada Permakulturní zahrada

Co je permakulturní zahrada?

Pokud se řekne permakulturní zahrada, tak si pod tímto pojmem nepředstavujme pouze formu zahradničení. Permakulturní zahrady jsou v maximální možné míře užitkové. Jde o celkovou filosofii založenou na principu, že příroda člověka uživí, pokud jí k tomu dá příležitost a nebude se hnát za vysokými zisky spojenými s ničením a drancováním. Jedná se o trvale udržitelné zemědělství. Samotný pozemek tvoří uzavřený, kolující celek, využívající všechny části, které společně fungují v rovnováze a vzájemně se podporují. Do tohoto celku se zahrnují rostliny, zvířata, ale i stavby.

Jak založit permakulturní zahradu?

Zahradu můžete mít jak na pozemku o rozloze několika hektarů, běžně velké zahradě, tak třeba i na terase. Při výběru druhů rostlin je třeba dbát na to, aby přirozeně patřily do daného podnebného pásma a nadmořské výšky. Snažíme se vybírat rostliny s co nejlepšími vzájemnými vztahy. Prioritu mají ty, které nakrmí žaludek i půdu. V permakulturní zahradě by neměl chybět vodní prvek. Pokud je to možné, je nejvhodnější volbou přírodní jezírko osázené vodními rostlinami, které zároveň vodu čistí a slouží jako úkryt pro vodní živočichy. Nesmíme také zapomenout na zvířata. Ať už domácí nebo divoká, která do zahrady přilákáme vytvořením vhodných podmínek a dostatečným množství úkrytů. Při stavbě nejrůznějších objektů byste měli dbát na to, aby byly výhradně z přírodních materiálů. V zahradě můžete vybudovat například altánek, pergolu, lavičku nebo dětský domek. Ty doladí atmosféru a vytvoří harmonický celek.

Jak o zahradu pečovat?

Permakulturní zahrada

Pozor si dejte hned při nákupu rostlin. Průmyslově vyšlechtěné odrůdy, které se dnes prodávají v obchodech pro zahradníky, jsou závislé na ochraně chemickými postřiky a nejsou schopné se sami bránit plísním. Vhodné je sehnat staré krajové odrůdy nebo odrůdy vyšlechtěné nezávislými pěstiteli. Zahrada funguje ve vzájemné harmonii, to ovšem neznamená, že se jedná o bezúdržbovou zahradu. V porovnání s klasickou zahradou budete mít v té permakulturní opravdu méně práce. Ale aby přinášela užitek, bude částečně potřebovat vaší péči. Je třeba udržovat, aby se z ní nestala nepropustná divočina. Obecně platí, že na začátku bude vyžadovat více péče a postupně bude práce ubývat. Vy si tak budete moci už jen užívat krásu přírody.

Máte dotazy ohledně výstavby, financování či technologií? Jsme tady pro vás!

Vyberte si z katalogu domů našich modelových řad

Stáhnout katalog

Navštivte jeden z našich vzorových domů

Navštívit vzorový dům

Kontaktujte nás

Vydejte se s námi na cestu ke zdravému bydlení

* je povinný údaj

Katalog prémiových nízkoenergetických domů

Zanechte nám na sebe telefonní číslo pokud si přejete:
  • Navštívit vzorový dům
  • Získat cenovou nabídku
  • Individualizovat katalogový dům
  • Poradit se s umístěním domu na pozemek
  • Pomoci s výběrem technologií
  • Pomoci s dalšími dotazy