Proč je právě teď ten pravý čas vzít si hypotéku?

Proč je právě teď ten pravý čas vzít si hypotéku? Proč je právě teď ten pravý čas vzít si hypotéku?

Taky už dlouho sníte o tom, že si pořídíte dům, který vám a vaší rodině zajistí komfortní život? Možná se stavbou domu stále otálíte, protože všude kolem sebe slyšíte, že jsou hypotéky příliš drahé. Je to ale pravda? Ne tak docela. Dobrou zprávou pro všechny zájemce o hypotéku je, že jsou v současné době hypotéky nejlevnější od října loňského roku, díky čemuž máte splnění snu o vlastním bydlení na dosah ruky.

5 důvodů, proč si vzít nyní hypotéku

Pro ty, kteří stále váhají nad tím, jestli se už v letošním roce pustit do stavby vysněného domu, jsme si připravili pět důvodů, proč je v současné době hypotéka tou správnou volbou.

1. Hypotéky jsou nejlevnější od října loňského roku

Prvním zásadním důvodem, proč si sjednat hypotéku právě teď, je fakt, že jsou hypotéky nejnižší od října loňského roku a zájemci o hypotéku mohou dosáhnout i na úrokovou sazbu, která pouze lehce přesahuje pět procent. Banky totiž aktuálně rozjíždí boj o klienty, což jde ruku v ruce s nižšími úrokovými sazbami i výhodnými akcemi.

2. ČNB rozvolnila podmínky pro získání hypotéky

Proč je právě teď ten pravý čas vzít si hypotéku?

Další novinkou, která hraje do karet sjednání hypotéky, je zrušení pravidla České národní banky, podle kterého nesměly měsíční splátky úvěrů včetně hypotéky přesáhnout polovinu měsíčních příjmů dlužníka. Díky tomuto kroku je nyní získání hypotéky dostupnější pro více lidí.

3. Ceny nájmů opět rostou

Podle posledních zpráv z června 2023 ceny nájmů opět šplhají nahoru a aktuálně jsou na nových rekordech, v prvním čtvrtletí meziročně zdražily zhruba o 10 %. V Praze se nyní metr čtvereční nájemní plochy pohybuje okolo 340 Kč. Za byt o velikosti 100 m2 tak v průměru zaplatíte 34 000 Kč. K této částce je nutné přičíst energie, které se v případě staršího bytu mohou pohybovat i okolo 8 000 Kč. V konečném výsledku tedy za bydlení zaplatíte přes 40 000 Kč.

Hypotéka může být levnější než nájem

V závislosti na tom, pro jak velký dům se rozhodnete, může být měsíční splátka hypotéky nižší než nájem. Je také třeba říci, že v rodinném rozpočtu hrají samozřejmě velkou roli měsíční náklady za energie. Ty mohou být v případě nízkoenergetické nebo pasivní stavby i o desítky procent nižší než v případě staršího bytu. 

Věděli jste? Měsíční náklady domů GOOPAN jsou jen 2 000 až 3 000 Kč

Pokud se rozhodnete pro nízkoenergetickou nebo pasivní stavbu s naší českou stavební společností, můžete počítat s velmi nízkými měsíčními náklady na energie, které se v průměru pohybují jen okolo 2 000 až 3 000 Kč. V této částce je započítaná nejen cena za vytápění, ale také ohřev vody, svícení a provoz všech spotřebičů.

4. Vysoká inflace hypotéku zvýhodňuje

Možná si říkáte, že je nesmysl, brát si hypotéku v době, kdy je rekordní inflace. Tak to ale není, právě inflace totiž může hypotéku zvýhodnit. Během jediného roku dokáže vysoká inflace zhodnotit kupovanou nemovitost a navýšit zisk. Pokud bychom počítali s inflací 12 % a úrokovou sazbou bank 6 %, zjistili bychom, že je reálná úroková sazba záporná (-6 %), a je tak tedy možné v současné situaci na hypotéce vydělat.

5. Stavba domu je jednou z nejvýhodnějších a nejstabilnějších investic vůbec

Proč je právě teď ten pravý čas vzít si hypotéku? Dům LIGHT 01

Dalším argumentem, který hraje ve prospěch hypotéky oproti nájmu, je skutečnost, že je nemovitost jednou z nejlepších investic vůbec. Zatímco v případě nájmu po dvaceti nebo třiceti letech nebudete nic vlastnit, poté, co splatíte hypotéku, budete vlastníky nemovitosti v řádu milionů korun. Vzhledem k tomu, že se výnos z nemovitostí stabilně pohybuje okolo 5 až 10 %, je více než pravděpodobné, že bude mít v budoucnu dům podstatně vyšší hodnotu než v době, kdy jste si ho pořizovali. Díky vlastní nemovitosti budete skvěle zajištění na stáří, což je v době nízkých důchodů nesporná výhoda.  

Věděli jste? GOOPAN vsází na zdravé bydlení 

 

Jen máloco je pro naše zdraví lepší než bydlení v těsném kontaktu s přírodou, a to jak pro děti, tak i pro seniory. V domě se zahradou nebo terasou se vám bude jistě žít mnohem lépe než v bytě. GOOPAN zdravé bydlení posouvá ještě dál a zdraví majitelů domů podporuje použitými materiály i zvolenými technologiemi. Spolehnout se můžete na velká okna, jež do domu propouští dostatek přirozeného světla, i moderní technologie, které zaručují, že v domě neustále proudí čerstvý vzduch

 

Výše uvedené řádky dokazují, že pokud plánujete stavět dům, není proč se sjednáním hypotéky otálet. V případě, že vás zaujaly naše domy GOOPAN, bude rádi, když budeme moci postavit vysněný dům i pro vás. Výstavba domů s naší společností trvá jen 5 měsíců, takže můžete bydlet co by dup.

Máte dotazy ohledně výstavby, financování či technologií? Jsme tady pro vás!

Vyberte si z katalogu domů našich modelových řad

Stáhnout katalog

Navštivte jeden z našich vzorových domů

Navštívit vzorový dům

Kontaktujte nás

Vydejte se s námi na cestu ke zdravému bydlení

* je povinný údaj

Katalog prémiových nízkoenergetických domů

Zanechte nám na sebe telefonní číslo pokud si přejete:
  • Navštívit vzorový dům
  • Získat cenovou nabídku
  • Individualizovat katalogový dům
  • Poradit se s umístěním domu na pozemek
  • Pomoci s výběrem technologií
  • Pomoci s dalšími dotazy