Patrový dům nebo bungalov?

Patrový dům nebo bungalov? Patrový dům nebo bungalov?

Jedna z prvních a základních otázek, kterou musíte zodpovědět při rozhodování o vašem novém domově. Budete chtít přízemní dům nebo ho poženete do patra? Obě varianty mají nespočet svých pro a proti. Základním kritériem, které výrazně ovlivní rozhodování je charakter místa, na kterém se rozhodnete stavět. Záleží na rozměrech a tvaru pozemku, ale také může rozhodování ovlivnit okolní zástavba nebo místní regulativy.

Patrový dům – atraktivní prostor na malé zastavěné ploše

Výhody patrového domu

Hlavním důvodem, proč se rozhodnout pro patrovou dřevostavbu, je jednoznačně řešení vnitřního prostoru a nižší pořizovací cena. Užitná plocha domu bude v závislost na zastavěnou plochu vždy větší než u bungalovu, a tak ušetříte již při koupi pozemku. Díky úspoře prostoru můžete zbytek pozemku využít pro bazén nebo zahradu. S úsporou můžete počítat i při vytápění. Teplo, které je využíváno k vytápění přízemí, stoupá vzhůru a částečně vytápí i prostor v patře. Celkové tepelné ztráty jsou u patrového domu nižší. Další výhodou je lepší možnost práce s prostorem a využití pater k rozdělení obytných prostor od společenských a provozních prostor. Někomu se může zamlouvat i výhled z okna ložnice, která je umístěna v patře.

 

Nevýhody patrového domu

Jedna z nejvýraznějších nevýhod patrového domu je přítomnost bariéry v podobě schodů. To může být problém při jakémkoliv fyzickém omezení, ale může se stát i výraznou komplikací za několik let, kdy obyvatelé domu zestárnou a stane se pro ně schodiště omezující při běžném fungování. S tím souvisí i větší pravděpodobnost zranění při pádu ze schodů u dětí a seniorů. Další nevýhodou může být i možný rušivý hluk kroků v patře. Ten ovšem závisí na kvalitě provedení stropu a lze ho eliminovat. Komplikaci můžete zaznamenat hned při stěhování, kdy schody můžou znepříjemnit přesun nábytku.

 

 

 

Patrový dům nebo bungalov?

Bungalov – moderní bydlení bez bariér

Výhody bungalovu.

Oproti patrovému domu je velkou výhodou bungalovu jeho bezbariérovost pro osoby s tělesným postižením a starší lidi s problémy chůze. Přízemní dům je flexibilnější na uspořádání objektu. Rodiny s dětmi ocení možnost umístění pokojů do vzdálenější části domu a tím zajistit soukromí a klid pro všechny členy domácnosti. Ve prospěch bungalovu hovoří i lepší možnost propojení vnitřních a venkovních prostor. Kdy se lépe propojí Vaše ložnice se zahradou nebo okolní krajinou.

 

Nevýhody bungalovu.

Hlavní nevýhodou bungalovu je výrazně vyšší nárok na velikost pozemku při stejné podlahové ploše jako u patrového domu. To se promítne na ceně pořizovaného pozemku nebo na nutnosti ústupků z velikosti venkovních prostor. Vyšší budou i tepelné ztráty a náklady na vytápění kvůli větší zastavěné ploše. Bungalov se nehodí do svažitého terénu.

 

 

Bungalov nebo patrový dům?

Co se týče rozhodování, není možné přesně říci, která z variant je lepší. Záležet bude ve velké míře na vašich pocitech a preferencích. Ale je rozhodně dobré seznámit se s konkrétními faktory, které musíme vzít při rozhodování do úvahy. Ať už jsou to rozměry pozemku, druh okolní zástavby nebo váš životní styl. Proto doporučuji poradit se s odborníkem ještě dříve, než koupíte pozemek. Předejde tak nepříjemnostem, kdy jste chtěli bungalov, ale okolní vlivy vás přinutí ke stavbě patrového domu.

 

Máte dotazy ohledně výstavby, financování či technologií? Jsme tady pro vás!

Vyberte si z katalogu domů našich modelových řad

Stáhnout katalog

Navštivte jeden z našich vzorových domů

Navštívit vzorový dům

Kontaktujte nás

Vydejte se s námi na cestu ke zdravému bydlení

* je povinný údaj

Katalog prémiových nízkoenergetických domů

Zanechte nám na sebe telefonní číslo pokud si přejete:
  • Navštívit vzorový dům
  • Získat cenovou nabídku
  • Individualizovat katalogový dům
  • Poradit se s umístěním domu na pozemek
  • Pomoci s výběrem technologií
  • Pomoci s dalšími dotazy