Co nás čeká při financování vlastního bydlení v roce 2022?

Co nás čeká při financování vlastního bydlení v roce 2022? Co nás čeká při financování vlastního bydlení v roce 2022?

Řešíte, zda se v této složité době vůbec pouštět do výstavby domu?

Je to pochopitelné. Tato doba přináší hned několik nepříznivých změn ovlivňujících trh s hypotékami. Jsou to především rostoucí úrokové sazby, které se v tomto roce budou pravděpodobně pohybovat ve výši pěti až šesti procent. 

Dalším faktorem je skutečnost, že Česká národní banka od dubna letošního roku bankám nařídí významné zpřísnění podmínek poskytování úvěrů. 

A v neposlední řadě vývoj cen stavebních materiálů je též nepříznivý.

Pojďme se ale na celou situaci podívat v širším kontextu. Pokud vaše osobní finanční situace realizaci umožňuje, pusťte se do toho!

Ano, hned vám vysvětlím proč. Tato ekonomická situace nepotrvá věčně a je tedy téměř jisté, že vás v následujícím fixačním období u hypoték čekají lepší úrokové sazby. Koukneme-li se totiž na trend stávajících úrokových sazeb, nechá se dle historických vývojů předpokládat, že v horizontu cca. čtyř až pěti let se trend otočí, a tedy sazby budou zlevňovat.

Takže, co tato skutečnost vlastně pro vás znamená?

Přemýšlíte o výstavbě domu, a to je poměrně časově náročný proces. Od rozhodnutí přes výběr dodavatele stavby, projekt, vyřízení stavebního povolení, samotné výstavby až k nastěhování mohou uplynout až 2 roky. V praxi to znamená, že když si dnes vyřídíte hypotéku s fixací např. 5 let, tak než vůbec budete moci čerpání zahájit uteče nemalá doba. Čerpání se v podstatě může spustit s vydaným ohlášením stavby nebo stavebním povolením, a proto vlastně do té doby nic nesplácíte.  Jinými slovy, máte zajištěné financování, mohou tedy být zahájeny všechny procesy nutné k výstavbě a nemalou část fixačního období s vyšší úrokovou sazbou přečkáte v době před čerpáním čili splácením.  V období ukončení doby fixace se dá předpokládat, že sazby již budou příznivější.

A teď ještě něco navíc, co hraje ve váš prospěch. Podpora státu – Státní fond podpory investic

Co nás čeká při financování vlastního bydlení v roce 2022?

Momentálně přichází se zajímavým programem nazývaným „Vlastní bydlení“ státní fond podpory investic. Navrhovaný rozpočet programu počítá pro rok 2022 s částkou 700 milionů Kč. Vzhledem k tomu, že se u tohoto programu prodloužila doba splatnosti z 20 let až na 30 let, stal se tak v případě výstavby rodinného domu skutečně zajímavou podporou. Výše úvěru z tohoto programu může být až 3,5 milionu Kč, fixace úrokové sazby na 5 let a pozor – sazba od 1.1.2022 činí 2,49 % p.a.

Podpora kvality bydlení ze strany některých bank

Fenomén kvality bydlení byl po dlouhou dobu bankami nepodporován, ba naopak, zejména pak u dřevostaveb znevýhodňován.

Významně se v tomto směru mimo jiné také zasadila Asociace dodavatelů montovaných staveb, která dlouhodobě proklamuje tzv. dokument národní kvality. Sice tento dokument se prosadit ještě zcela nepodařilo, ale podpora je u některých bank znatelná. Např. ve slevě na sazbě, v odpuštění poplatku za návrh na vklad zástavního práva nebo třeba ve významné slevě na pojištění takového objektu. 

Konečně se snad i v tomto ohledu blýská na lepší časy.

 

Autor článku: Ing. Vladimíra Koblišková | investiční a úvěrový poradce Sophia Finance s.r.o.

Vyberte si z našeho katalogu

Kontaktujte nás

Vydejte se s námi na cestu ke zdravému bydlení

Odesláním souhlasím, aby společnost Maverick Delta s.r.o. jako správce zpracovávala moje osobní údaje v rozsahu uvedeném v tomto formuláři. Další informace ke zpracování naleznete v informacích o ochraně osobních údajů.

Obchodní oddělení

Jsme tady pro vás

Veronika Havlová

Veronika Havlová
Regionální obchodní manažer

Radim Zeman

Radim Zeman
Obchodní manažer

Veronika Suchá Háková

Veronika Suchá Háková
Obchodní manažer

Lenka Gabrielová

Lenka Gabrielová
Obchodní manažer

Ondřej Prokopius

Ondřej Prokopius
Obchodní manažer

Lucie Švehlová

Lucie Švehlová
Obchodní manažer

Den otevřených dveří červen 2023

Srdečně Vás zveme na Den Otevřených Dveří do vzorového nízkoenergetického domu.

Objevte budoucnost ekologicky šetrného bydlení 🏡♻️! Vstupte do našich inovativních nízkoenergetických domů, kde se udržitelnost potkává s luxusem. Přidejte se k zelené revoluci ještě dnes!

Kdy:
02.06. 2023

Kde:
Malčice 66, u Písku

V kolik:
od 10-17hod
 

Registrace

Prémiové nízkoenergetické a pasivní domy

Odesláním souhlasím, aby společnost Maverick Delta s.r.o. jako správce zpracovávala moje osobní údaje v rozsahu uvedeném v tomto formuláři. Další informace ke zpracování naleznete v informacích o ochraně osobních údajů.