Co nás čeká při financování vlastního bydlení v roce 2022?

Co nás čeká při financování vlastního bydlení v roce 2022? Co nás čeká při financování vlastního bydlení v roce 2022?

Řešíte, zda se v této složité době vůbec pouštět do výstavby domu?

Je to pochopitelné. Tato doba přináší hned několik nepříznivých změn ovlivňujících trh s hypotékami. Jsou to především rostoucí úrokové sazby, které se v tomto roce budou pravděpodobně pohybovat ve výši pěti až šesti procent. 

Dalším faktorem je skutečnost, že Česká národní banka od dubna letošního roku bankám nařídí významné zpřísnění podmínek poskytování úvěrů. 

A v neposlední řadě vývoj cen stavebních materiálů je též nepříznivý.

Pojďme se ale na celou situaci podívat v širším kontextu. Pokud vaše osobní finanční situace realizaci umožňuje, pusťte se do toho!

Ano, hned vám vysvětlím proč. Tato ekonomická situace nepotrvá věčně a je tedy téměř jisté, že vás v následujícím fixačním období u hypoték čekají lepší úrokové sazby. Koukneme-li se totiž na trend stávajících úrokových sazeb, nechá se dle historických vývojů předpokládat, že v horizontu cca. čtyř až pěti let se trend otočí, a tedy sazby budou zlevňovat.

Takže, co tato skutečnost vlastně pro vás znamená?

Přemýšlíte o výstavbě domu, a to je poměrně časově náročný proces. Od rozhodnutí přes výběr dodavatele stavby, projekt, vyřízení stavebního povolení, samotné výstavby až k nastěhování mohou uplynout až 2 roky. V praxi to znamená, že když si dnes vyřídíte hypotéku s fixací např. 5 let, tak než vůbec budete moci čerpání zahájit uteče nemalá doba. Čerpání se v podstatě může spustit s vydaným ohlášením stavby nebo stavebním povolením, a proto vlastně do té doby nic nesplácíte.  Jinými slovy, máte zajištěné financování, mohou tedy být zahájeny všechny procesy nutné k výstavbě a nemalou část fixačního období s vyšší úrokovou sazbou přečkáte v době před čerpáním čili splácením.  V období ukončení doby fixace se dá předpokládat, že sazby již budou příznivější.

A teď ještě něco navíc, co hraje ve váš prospěch. Podpora státu – Státní fond podpory investic

Co nás čeká při financování vlastního bydlení v roce 2022?

Momentálně přichází se zajímavým programem nazývaným „Vlastní bydlení“ státní fond podpory investic. Navrhovaný rozpočet programu počítá pro rok 2022 s částkou 700 milionů Kč. Vzhledem k tomu, že se u tohoto programu prodloužila doba splatnosti z 20 let až na 30 let, stal se tak v případě výstavby rodinného domu skutečně zajímavou podporou. Výše úvěru z tohoto programu může být až 3,5 milionu Kč, fixace úrokové sazby na 5 let a pozor – sazba od 1.1.2022 činí 2,49 % p.a.

Podpora kvality bydlení ze strany některých bank

Fenomén kvality bydlení byl po dlouhou dobu bankami nepodporován, ba naopak, zejména pak u dřevostaveb znevýhodňován.

Významně se v tomto směru mimo jiné také zasadila Asociace dodavatelů montovaných staveb, která dlouhodobě proklamuje tzv. dokument národní kvality. Sice tento dokument se prosadit ještě zcela nepodařilo, ale podpora je u některých bank znatelná. Např. ve slevě na sazbě, v odpuštění poplatku za návrh na vklad zástavního práva nebo třeba ve významné slevě na pojištění takového objektu. 

Konečně se snad i v tomto ohledu blýská na lepší časy.

 

Autor článku: Ing. Vladimíra Koblišková | investiční a úvěrový poradce Sophia Finance s.r.o.

Máte dotazy ohledně výstavby, financování či technologií? Jsme tady pro vás!

Vyberte si z katalogu domů našich modelových řad

Stáhnout katalog

Navštivte jeden z našich vzorových domů

Navštívit vzorový dům

Kontaktujte nás

Vydejte se s námi na cestu ke zdravému bydlení

* je povinný údaj

Katalog prémiových nízkoenergetických domů

Zanechte nám na sebe telefonní číslo pokud si přejete:
  • Navštívit vzorový dům
  • Získat cenovou nabídku
  • Individualizovat katalogový dům
  • Poradit se s umístěním domu na pozemek
  • Pomoci s výběrem technologií
  • Pomoci s dalšími dotazy