Série článků o pokojové teplotě #2 - Boje o termostat: Existuje ideální teplota?

Série článků o pokojové teplotě #2 - Boje o termostat: Existuje ideální teplota? Série článků o pokojové teplotě #2 - Boje o termostat: Existuje ideální teplota?

Jaká teplota je vhodná pro jednotlivé místnosti, jsme už psali. Jenže jedna teplota nepadne všem. Někdy je potřeba ji trochu upravit. Kdy a proč tomu tak je, se dočtete níže.

 

Někteří lidé dokážou nastavit termostat jednou a pak ho nechají být, jiní mají potřebu na něj stále sahat a donekonečna „ladit“ tu správnou teplotu. Páry se zpravidla skládají z obou těchto případů. Tím vzniká prostor na nekonečné hádky. 

 

Než půjdete do bitvy, odpovězte si na dvě otázky:

  • Mám rád toho člověka? 
  • Vyváží úspora energií moji námahu i narušený vztah s danou osobou?

 

Domácí pohodu lépe udržíte, když si uvědomíte, že ideální teplota neexistuje. Když si přečtete, jak na tom jsou ostatní členové domácnosti, možná zjistíte, že je na místě přinejmenším kompromis. 

Teplota vzduchu pro miminka

Miminka nemají dovyvinutou termoregulaci. Podchlazení i přehřátí může mít fatální následky. Bohužel, nelze spoléhat na to, že dají problém najevo křikem, jelikož špatná teplota jejich organismus velmi oslabí. Proto je potřeba teplotu v místnosti neustále kontrolovat, obzvlášť, když v ní je miminko samo. Držte se v rozmezí 18–23 ℃ a miminko adekvátně oblékněte.

Na kolik topit pro malé děti a starší osoby

Zvažte teplotu kolem 21–23 ℃. Děti se sice zahřejí pohybem, ale často si hrají na zemi, kde je nejchladněji. Starším lidem se hůře dokrvují končetiny, takže trpí na zimu především od nohou. 

 

Problematické zůstává vytápění dětského pokoje až do školního věku. V místnosti, kde si děti přes den hrají nebo se učí a v noci spí, totiž potřebují, aby na noc teplota klesla třeba o 4 ℃. Něco zachrání důkladné večerní větrání, na které nesmíte ani v zimě zapomínat a také pomůžou chytré termostatické hlavice

 

Domácí mazlíčci – chlupatí i zelení

Až na exotické druhy se zvířata i rostliny zpravidla přizpůsobí. Přesto pro ně raději topte na 17–25,5 ℃. Nezapomeňte topení přizpůsobit, pokud odjíždíte pryč. Zatímco prázdný dům stačí udržet nad nulou, mazlíčkům by to nesvědčilo. 

 

Muži versus ženy

V kancelářích se zpravidla boj o termostat vyostří ve válku pohlaví. Zatímco mužům je horko, ženy sahají po svetrech. Do značné míry za to může biologie. Muži vytápí neustále celé tělo, proto začnou chlad pociťovat později. Ženy vedou teplo primárně do středu těla kvůli ochraně případného potomka, takže chlad na zbytku těla pocítí dříve. 

 

Svou roli sehrává i tělesná výška. Teplo, jak známo, stoupá nahoru, proto muži, kteří jsou vyšší, dýchají o něco teplejší vzduch. K problému přispívá také dresscode a společenské zvyklosti. Muži chodí do kanceláře buď vyloženě v obleku nebo v dlouhých kalhotách a košili s dlouhým rukávem, ale ženy oděné v šatech a sukních často mají na nohách pouze silonky a ruce zcela holé. Biologii nevyřešíte, ale oblékání ano. Zkuste se klidně ve spolupráci s HR s kolegy domluvit, že odloží zimní boty a svetry nebo saka, zatímco kolegyně upřednostní kalhoty a více vrstev. 

 

Uklidněním zůstává, že jakmile přijde rodičovství, obrázek se doma alespoň na čas otočí. Žena vyhřátá těhotenskými hormony neustále větrá i uprostřed prosince. Později se zahřeje neustálými domácími pracemi a péčí o dítě.

Máte dotazy ohledně výstavby, financování či technologií? Jsme tady pro vás!

Vyberte si z katalogu domů našich modelových řad

Stáhnout katalog

Navštivte jeden z našich vzorových domů

Navštívit vzorový dům

Kontaktujte nás

Vydejte se s námi na cestu ke zdravému bydlení

* je povinný údaj

Katalog prémiových nízkoenergetických domů

Zanechte nám na sebe telefonní číslo pokud si přejete:
  • Navštívit vzorový dům
  • Získat cenovou nabídku
  • Individualizovat katalogový dům
  • Poradit se s umístěním domu na pozemek
  • Pomoci s výběrem technologií
  • Pomoci s dalšími dotazy