Ta nejdůležitější věc, kterou si musíte domů pořídit, je přirozené světlo

Ta nejdůležitější věc, kterou si musíte domů pořídit, je přirozené světlo Ta nejdůležitější věc, kterou si musíte domů pořídit, je přirozené světlo

Proč je přirozené světlo tak důležité pro váš domov? Přirozené světlo má nenahraditelnou hodnotu pro zdraví a pohodu, a existují inovativní řešení, jak jeho množství v interiéru maximálně zvýšit pomocí střešních oken a světlíků. Kromě energetické efektivity a vytváření zdravého prostředí domova, přináší i úspory na vytápění a osvětlení. Zjistěte, jak si můžete svůj domov osvětlit přirozeným světlem a proč byste to měli udělat.

Denní světlo v domě nelze ničím nahradit. I to nejdokonalejší umělé osvětlení bude pořád jen umělé, nikdy nezaplaví interiér slunečním jasem ani nenavodí ohromující pocit prostoru. Přirozené světlo je jedinečné také v tom, že se mění v průběhu dne, míří do oken z různých úhlů, putuje po zdech a vytváří neustále nové magické vzory. Ale nejde jen o vizuální efekt. Dostatek denního světla má prokazatelně pozitivní vliv na lidské zdraví i psychiku. Lépe se v něm soustředíme, máme lepší náladu a podáváme vyšší výkony. Dobře osvětlený interiér svědčí i našemu zraku a snižuje riziko úrazů. Navíc prosvítíme míň peněz a v zimě nám bude dům zadarmo vytápět sluníčko. Ale jak na to?

Každá střecha je bránou ke světlu – a také ke zdravějšímu bydlení

Ta nejdůležitější věc, kterou si musíte domů pořídit, je přirozené světlo

Byla by škoda pořizovat si dům a nevyužít přitom základní výhodu, kterou má oproti bytu. Střecha totiž už dávno neslouží jen k ochraně domova, ale díky novým materiálům a technologiím ji můžeme využít k přívodu denního světla. A bude to velmi účinné: v porovnání se stejně velkými fasádními okny získáme střešními okny dvojnásobek denního světla a světlíky v ploché střeše dokonce trojnásobek. Protože kvalita zasklení výrazně pokročila, nemusíme se přitom bát tepelných ztrát. Naopak se v zimě můžeme těšit na pasivní solární zisky. A obavy netřeba mít ani z léta: venkovní stínění zabrání, aby se místnosti přehřívaly. Další výhodou oken ve střeše je snadnější přirozená ventilace, protože díky komínovému efektu bude výměna vzduchu velmi rychlá a efektivní. Střešní okno nebo světlík s dálkovým ovládáním skvěle vyvětrá kuchyň po vaření i koupelnu po sprchování. A můžeme je napojit i na smart home řešení, která se o pravidelný přísun čerstvého vzduchu a zdravé vnitřní prostředí postará automaticky.

Denní světlo je potřeba dobře naplánovat

Ta nejdůležitější věc, kterou si musíte domů pořídit, je přirozené světlo
Je třeba se předem zamyslet, která místa v domě budou potřebovat speciální porci světla. Kuchyňská linka, jídelní stůl, hrací koutek, domácí pracovna – tam všude bude užitečné cílené nasvícení denním světlem. Moderní domy sice už počítají s velkoryse prosklenou fasádou, ale světlo z ní má jen omezený dosah. Proto by se nemělo zapomínat ani na možnost přivádět denní světlo střechou. Ideální je kombinace fasádních oken a střešních oken nebo světlíků, která zajistí rovnoměrné prosvětlení místností až do hloubky dispozice. V dobře promyšleném a navrženém projektu nikde nezůstanou tmavé kouty, kde by se muselo svítit i přes den. Dokonce i do malých místností bez oken uvnitř dispozice, jako jsou chodby, šatny nebo koupelny, můžeme ze střechy přivádět denní světlo pomocí světlovodu.
 
Proto spolupracujeme se společností VELUX, která se už přes 80 let specializuje na proměnu interiérů budov pomocí denního světla a čerstvého vzduchu. Nabízí střešní okna, světlíky i světlovody v mnoha provedeních, stejně jako vnitřní i venkovní stínicí doplňky a řešení pro chytrou domácnost. Rádi vám poradíme s výběrem výrobků, které se nejlépe hodí pro váš vysněný domov.

Máte dotazy ohledně výstavby, financování či technologií? Jsme tady pro vás!

Vyberte si z katalogu domů našich modelových řad

Stáhnout katalog

Navštivte jeden z našich vzorových domů

Navštívit vzorový dům

Kontaktujte nás

Vydejte se s námi na cestu ke zdravému bydlení

* je povinný údaj

Katalog prémiových nízkoenergetických domů

Zanechte nám na sebe telefonní číslo pokud si přejete:
  • Navštívit vzorový dům
  • Získat cenovou nabídku
  • Individualizovat katalogový dům
  • Poradit se s umístěním domu na pozemek
  • Pomoci s výběrem technologií
  • Pomoci s dalšími dotazy