Asi nám dáte za pravdu, že je stavba domu jedním z největších milníků v našich životech. Vzhledem k tomu, že se jedná o opravdu velký krok, je dobré si promyslet, jak by měl váš nový domov vypadat. Jedním z klíčových rozhodnutí, která budete muset před stavbou domu učinit, je to, zda si pořídíte zděný dům, nebo vsadíte na dřevostavbu. V tomto článku se vám pokusíme rozhodování ulehčit.
Pokud byste se zeptali několika majitelů novostaveb, proč se rozhodli pro zděnou stavbu, pravděpodobně by vám mnoho z nich jako hlavní důvod uvedlo dlouhou tradici zděných konstrukcí. Je ale pravda, že jsou zděné domy tradiční a dřevostavby moderním trendem ve stavebnictví? Ani v nejmenším. Dřevěné domy se začaly stavět již před několika stovkami let a mnohé z nich stojí dodnes. V souvislosti se zděnými stavbami je také třeba říci, že mají aktuální cihly k dlouhé historii daleko. Moderní cihly jsou totiž na trhu teprve deset let.
Popularita dřevostaveb v České republice neustále roste. To také dokazuje skutečnost, že je aktuálně každá šestá postavená stavba dřevostavba a očekává se, že zájem o dřevostavby bude v budoucnu ještě vyšší. Proč? Důvodů je hned několik:
Chtěli byste bydlet v domě, který je šetrný k přírodě? Pak pro vás bude dřevostavba tou pravou. Můžete se spolehnout i na to, že díky použití přírodních materiálů působí pobyt v dřevostavbách uklidňujícím dojmem.
Při výstavbě dřevostavby se používá osvědčená skladba stěn, moderní vytápění a rekuperace tepla z odpadního vzduchu. Toto spojení je zárukou stabilní teploty a příjemného klimatu v domě po celý rok.
Co byste řekli na dům, který je spojený s nízkými náklady na vytápění? Zní to dobře, že? Dřevostavba vám může tuto nespornou výhodu nabídnout, a to díky tomu, že je možné dobře izolovaný dům vytápět nízkotepelným zdrojem.
V době, kdy řada lidí pečlivě propočítává každý metr v domě, se rozhodně hodí, že jsou dřevostavby spojené s nízkou tloušťkou stěn. Při zachování stejných tepelných hodnot jako v případě zděných staveb je možné u dřevostavby o rozloze 100 m2 „získat navíc“ jeden pokoj s rozlohou 10 m2.
Díky vysoké prefabrikaci stěn jsou dřevostavby stavěné s obrovskou přesností, která majitelům domů zajišťuje vysoký komfort bydlení.
Že byste chtěli bydlet v novém domě co nejdříve? S dřevostavbami se vám to může splnit. Společnost GOOPAN dům postaví už do 3 až 5 měsíců od započetí stavby.
✔️ Dlouhá životnost
✔️ Nízká hmotnost konstrukce
✔️ Vzhledem k suché výstavbě možnost stavět po celý rok
✔️ Snadná montáž
✔️ Variabilita stěn
Zatímco dřevostavby jsou spojené s množstvím výše uvedených výhod, v případě zděných staveb je třeba počítat s několika zásadními nevýhodami. Pojďme se jim podívat na zoubek (nebo snad na cihličku?):
Věděli jste, že zděná stavba vyžaduje až o 70 % větší základovou konstrukci než dřevostavba? Tato skutečnost jde ruku v ruce s většími výkopovými pracemi, nutností odvozu hlušiny a větší spotřebou betonu a výztuží. To vše má pochopitelně negativní dopad na životní prostředí.
Zvláště pokud se plánujete stěhovat z panelového nebo bytového domu, jistě se těšíte na to, až si v domě budete užívat všudypřítomný klid. Je ale třeba říci, že mají zděné stavby horší akustické vlastnosti, což dokazuje příklad z praxe: Obvodové stěny z pórobetonu tl. 375 mm mají zvukovou neprozvučnost jen 48 dB, stěny Goopan Difu mají při tl. 355 mm zvukovou neprozvučnost 55 dB. Jedná se o velký rozdíl, který jde rozhodně znát (a slyšet).
Ve zděných domech dochází k neustálému akumulování tepla, a to i během horkých letních dnů. Při nedostatečném nebo nesprávném provedení zateplení domu může docházet k jeho přehřívání.
Pokud byste chtěli u zděné stavby zachovat stejné parametry jako u nízkoenergetických dřevostaveb GOOPAN, museli byste použít masivní šířku zděné tvárnice a počítat s dalšími minimálně 20 cm na zateplení. Tímto by došlo ke zmenšení podlahové plochy domu o rozloze 100 m2 o celý jeden pokoj.
Součástí žádné zděné konstrukce nejsou instalační předstěny po celém domě určené pro rozvody elektřiny, vody a odpadu. Co to znamená? Že je třeba do všech cihel vysekat hluboké drážky. S tím ale nepočítá ani statika, akustika a dokonce ani tepelný prostup, což vede k vyšším nákladům na energie.
I přesto, že dnes v dřevostavbách spokojeně žijí tisíce rodin napříč Českou republikou, stále můžete narazit na nepravdivá tvrzení, která dřevostavby staví do špatného světla. Připravili jsme si pro vás proto nejčastější mýty o dřevostavbách, které uvedeme na pravou míru.
Pokud byste se náhodně zeptali lidí, jaká je největší nevýhoda dřevostaveb, pravděpodobně byste se setkali s opakujícím se názorem, že dřevostavby mají krátkou životnost. Opět to ale není pravda. Pokud je dřevostavba postavená dobře a z kvalitních materiálů, může vydržet i 150 let. Její životnost je tedy srovnatelná se zděnými stavbami.
Možná jste někdy narazili i na tvrzení, že v dřevostavbě naprosto všechno uslyšíte, ať už štěkot od sousedních psů nebo hluk, který se rozléhá z patra do přízemí. Ani toto tvrzení však není pravdivé a odborníci se shodují na tom, že v dobře navrženém domě je možné dosáhnout i výrazně lepšího akustického komfortu, než v mnohých zděných stavbách. „Když jsem navštívil typový dům společnosti GOOPAN a byl jsem uvnitř, nemohl jsem uvěřit tomu, že se dům nachází jen kousek od frekventované dálnice. Neslyšel jsem žádné zvuky aut a v domě panovalo naprosté ticho.“ Tomáš Fabian
Vzhledem k tomu, že je základem dřevostaveb dřevo, mohou shořet stejně snadno jako domeček z papíru… Zní to logicky, že? Pravda je ale jinde. Dřevěné konstrukce, které se používají ke stavbě dřevostaveb, jsou totiž požárně odolné. Dřevo je opláštěné materiály, jež bývají nehořlavé a co se týče požární bezpečnosti, musí dřevostavby splňovat velmi přísné normy.
Každý z nás pochopitelně touží po bydlení v domě, který je šetrný k našemu zdraví, nebo dokonce přispívá ke zlepšení zdraví. S tím se však neslučují domy, které jsou vlhké a plné plísní. Jsou dřevostavby náchylnější k vlhkosti a plísním než zděné domy? Vůbec ne. Vlhkost se může objevit jak v dřevostavbě, tak i ve zděném domě, pokud je dům nekvalitně provedený nebo se v něm třeba dostatečně nevětrá. Vlhkosti je však možné účinně předcházet. Domy společnosti GOOPAN jsou proto spojeny hned s několika opatřeními proti vlhkosti.
Odrazuje vás od stavby dřevostavby pomyšlení na to, že si na zeď nebudete moci pověsit ani obrázek, natožpak zavěsit poličku? Toho, že si na stěnu nebudete moci nic zavěsit, se vůbec nemusíte bát. Pokud je dřevostavba dobře navržená, dřevostavby bez problému unesou i závěsný nábytek.
Dřevostavby skutečně neakumulují do svých stěn přes den teplo, aby ho po ochlazení venkovního vzduchu uvolňovaly do místností uvnitř. Na druhou stranu je možné dřevostavby velice rychle vytopit a díky izolačním materiálům z nich neuniká teplo. Velmi zjednodušeně řečeno, netopí se v nich dopředu na dobu „až se ochladí“, topí se v nich okamžitě, „protože je chladno“. To ostatně může mnoha lidem při současném stylu života vyhovovat mnohem lépe. Navíc skladba domu je navržena tak, aby byla velmi nízkoenergetická. Spotřeba energie na vytápění se tak ročně dá spočítat na tisíce (ne desetitisíce).
Protože chceme našim zákazníkům umožnit bydlet zdravě, komfortně a co nejrychleji se nastěhovat do vysněného domu, nedáme na dřevostavby dopustit. Za dobu našeho působení na trhu jsme postavili přes 1 400 nízkoenergetických či pasivních dřevostaveb, na které jsme hrdí. Budeme rádi, když budeme mít tu čest postavit domov i pro vás.
Přijďte se přesvědčit na vlastní oči o kvalitě našich dřevostaveb. Vyberte si, jaký vzorový dům chcete navštívit a přihlašte se na den otevřených dveří. Domem vás provedeme a představíme naše použité materiály a technologie.
Vydejte se s námi na cestu ke zdravému bydlení