Dřevostavbu nebo zděný dům?

Pořídit si dřevostavbu, nebo zděný dům? Poradíme vám

 

Asi nám dáte za pravdu, že je stavba domu jedním z největších milníků v našich životech. Vzhledem k tomu, že se jedná o opravdu velký krok, je dobré si promyslet, jak by měl váš nový domov vypadat. Jedním z klíčových rozhodnutí, která budete muset před stavbou domu učinit, je to, zda si pořídíte zděný dům, nebo vsadíte na dřevostavbu. V tomto článku se vám pokusíme rozhodování ulehčit. 

 

Jsou dřevostavby opravdu moderním trendem a zděné stavby tradicí? 


Pokud byste se zeptali několika majitelů novostaveb, proč se rozhodli pro zděnou stavbu, pravděpodobně by vám mnoho z nich jako hlavní důvod uvedlo dlouhou tradici zděných konstrukcí. Je ale pravda, že jsou zděné domy tradiční a dřevostavby moderním trendem ve stavebnictví? Ani v nejmenším. Dřevěné domy se začaly stavět již před několika stovkami let a mnohé z nich stojí dodnes. V souvislosti se zděnými stavbami je také třeba říci, že mají aktuální cihly k dlouhé historii daleko. Moderní cihly jsou totiž na trhu teprve deset let

 

Proč se rozhodnout pro dřevostavbu?

 

Popularita dřevostaveb v České republice neustále roste. To také dokazuje skutečnost, že je aktuálně každá šestá postavená stavba dřevostavba a očekává se, že zájem o dřevostavby bude v budoucnu ještě vyšší. Proč? Důvodů je hned několik: 

✔️ Použití ekologických a udržitelných materiálů

 

Chtěli byste bydlet v domě, který je šetrný k přírodě? Pak pro vás bude dřevostavba tou pravou. Můžete se spolehnout i na to, že díky použití přírodních materiálů působí pobyt v dřevostavbách uklidňujícím dojmem. 

 

✔️ Stabilní teplota v domě

 

Při výstavbě dřevostavby se používá osvědčená skladba stěn, moderní vytápění a rekuperace tepla z odpadního vzduchu. Toto spojení je zárukou stabilní teploty a příjemného klimatu v domě po celý rok. 

 

✔️ Nízké náklady na vytápění

 

Co byste řekli na dům, který je spojený s nízkými náklady na vytápění? Zní to dobře, že? Dřevostavba vám může tuto nespornou výhodu nabídnout, a to díky tomu, že je možné dobře izolovaný dům vytápět nízkotepelným zdrojem. 

 

✔️ Větší obytná plocha

 

V době, kdy řada lidí pečlivě propočítává každý metr v domě, se rozhodně hodí, že jsou dřevostavby spojené s nízkou tloušťkou stěn. Při zachování stejných tepelných hodnot jako v případě zděných staveb je možné u dřevostavby o rozloze 100 m2 „získat navíc“ jeden pokoj s rozlohou 10 m2.

 

✔️ Mimořádná přesnost stavby

 

Díky vysoké prefabrikaci stěn jsou dřevostavby stavěné s obrovskou přesností, která majitelům domů zajišťuje vysoký komfort bydlení. 

 

✔️ Rychlost výstavby

 

Že byste chtěli bydlet v novém domě co nejdříve? S dřevostavbami se vám to může splnit. Společnost GOOPAN dům postaví už do 3 až 5 měsíců od započetí stavby. 

 

 

Další výhody dřevostaveb

Výše uvedenými přednostmi výhody dřevostaveb nekončí. S jakými dalšími plusy v případě dřevostaveb počítat? 

✔️ Dlouhá životnost 

✔️ Nízká hmotnost konstrukce

✔️ Vzhledem k suché výstavbě možnost stavět po celý rok

✔️ Snadná montáž

✔️ Variabilita stěn 

 

Jaké jsou hlavní nevýhody zděných domů? 

 

Zatímco dřevostavby jsou spojené s množstvím výše uvedených výhod, v případě zděných staveb je třeba počítat s několika zásadními nevýhodami. Pojďme se jim podívat na zoubek (nebo snad na cihličku?):

Nutnost větší základové konstrukce

 

Věděli jste, že zděná stavba vyžaduje až o 70 % větší základovou konstrukci než dřevostavba? Tato skutečnost jde ruku v ruce s většími výkopovými pracemi, nutností odvozu hlušiny a větší spotřebou betonu a výztuží. To vše má pochopitelně negativní dopad na životní prostředí.

 

Horší akustické vlastnosti

 

Zvláště pokud se plánujete stěhovat z panelového nebo bytového domu, jistě se těšíte na to, až si v domě budete užívat všudypřítomný klid. Je ale třeba říci, že mají zděné stavby horší akustické vlastnosti, což dokazuje příklad z praxe: Obvodové stěny z pórobetonu tl. 375 mm mají zvukovou neprozvučnost jen 48 dB, stěny Goopan Difu mají při tl. 355 mm zvukovou neprozvučnost 55 dB. Jedná se o velký rozdíl, který jde rozhodně znát (a slyšet). 

 

Riziko přehřívání 

 

Ve zděných domech dochází k neustálému akumulování tepla, a to i během horkých letních dnů. Při nedostatečném nebo nesprávném provedení zateplení domu může docházet k jeho přehřívání. 

 

Větší tloušťka zdí

 

Pokud byste chtěli u zděné stavby zachovat stejné parametry jako u nízkoenergetických dřevostaveb GOOPAN, museli byste použít masivní šířku zděné tvárnice a počítat s dalšími minimálně 20 cm na zateplení. Tímto by došlo ke zmenšení podlahové plochy domu o rozloze 100 m2 o celý jeden pokoj. 

 

Vyšší náklady na energie 

 

Součástí žádné zděné konstrukce nejsou instalační předstěny po celém domě určené pro rozvody elektřiny, vody a odpadu. Co to znamená? Že je třeba do všech cihel vysekat hluboké drážky. S tím ale nepočítá ani statika, akustika a dokonce ani tepelný prostup, což vede k vyšším nákladům na energie. 

 

Vyvracíme mýty o dřevostavbách 

 

I přesto, že dnes v dřevostavbách spokojeně žijí tisíce rodin napříč Českou republikou, stále můžete narazit na nepravdivá tvrzení, která dřevostavby staví do špatného světla. Připravili jsme si pro vás proto nejčastější mýty o dřevostavbách, které uvedeme na pravou míru.  

Máte dotazy ohledně výstavby, financování či technologií? Jsme tady pro vás!

Vyberte si z katalogu domů našich modelových řad

Stáhnout katalog

Navštivte jeden z našich vzorových domů

Navštívit vzorový dům

Kontaktujte nás

Vydejte se s námi na cestu ke zdravému bydlení

Prémiové nízkoenergetické a pasivní domy

Odesláním souhlasím, aby společnost Maverick Delta s.r.o. jako správce zpracovávala moje osobní údaje v rozsahu uvedeném v tomto formuláři. Další informace ke zpracování naleznete v informacích o ochraně osobních údajů.