Jak správně umístit dům na pozemek?

Jak správně usadit dům na pozemek?

Jak správně usadit dům na pozemek?

Jedním z prvních kroků, které vás přiblíží ke stavbě vysněného domu, je koupě stavebního pozemku. Že se právě po pozemku poohlížíte, nebo dokonce už stavební pozemek máte? Výborně, nyní přichází na řadu nejen výběr typového domu nebo vypracování studie individuální stavby, ale také rozhodnutí o tom, kam dům na svém pozemku umístíte. V následujících řádcích se tedy podíváme jak na to.

Vybíráme pozemek: Je pozemek stavební?

Pokud jste teprve ve fázi výběru pozemku, před jeho koupí se ujistěte, zda se opravdu jedná o pozemek vhodný ke stavbě domu. To, jestli je pozemek stavební, se dozvíte na stavebním úřadě na odboru územního plánování, kde byste se měli informovat o tom, jestli je pozemek zanesen v územním plánu vhodný pro výstavbu rodinného domu, ale také o regulativech, inženýrských sítích, příjezdové komunikaci i takzvané uliční čáře, která určuje, v jaké části pozemku může budoucí dům stát.

Vybíráme pozemek: Je pozemek stavební?

Jak by měl vypadat pozemek, který je vhodný pro stavbu rodinného domu?

Výběr vhodného stavebního pozemku vám může usnadnit i to, když budete vědět, po jakém pozemku byste se měli poohlížet. V ideálním případě by pozemek neměl být příliš svažitý a měl by svou rozlohou a tvarem umožňovat optimální orientaci domu na pozemku - tedy nejlépe příjezdovou komunikací ze severu s výhledem a prosklenými plochami na jih či jihozápad. Ne vždy je takováto orientace domu na pozemku možná, ale nezoufejte, umíme si poradit i se svažitým pozemkem či úplně otočenou orientací ke světovým stranám. Pozemek by se také neměl nacházet v záplavové oblasti a neměl by být zatížený vedením stávajících inženýrských sítí, která mají různě velká ochranná pásma, kde se nedá stavět. Dále by měl mít možnost napojit se na inženýrskou infrastrukturu, nebo mít možnost vybudovat čističku odpadních vod a studnu.

Jak je to s odstupovými vzdálenostmi při stavbě domu?

Ve chvíli, když už máte vhodný pozemek, přichází na řadu rozhodnutí o tom, kde bude dům postavený. Ač se to nemusí na první pohled zdát, správné umístění domu je poměrně velká věda, proto byste ho vždy měli konzultovat s architektem a projektantem nebo stavební firmou. Při umísťování domu je třeba postupovat podle vyhlášky č. 501/2006 novely 268/2009, kde je stanovené, jaké odstupy mezi stavbami a od hranice pozemku musíte dodržovat. 

 • Stavba ani její části nesmí přesahovat do sousedního pozemku. 
 • Mezi budoucí stavbou a hotovou stavbou na sousedícím pozemku musí být v případě rodinných domů zachovaná vzdálenost minimálně 7 metrů. V ojedinělých případech může být vzdálenost mezi dvěma rodinnými domy snížena na 4 metry. 
 • Stavba by měla být vzdálená alespoň 2 metry od sousedního pozemku, stavební úřad však může požadovat ještě větší vzdálenost.
 • Průčelí domu, ve kterém jsou okna obytných místností, musí být vzdálené minimálně 3 metry od veřejné silnice nebo místní komunikace. 
 • Některé územní plány nařizují i uliční čáru, která bývá obecně 6m od komunikace

 

TIP: Máte malý pozemek, ale chcete prostorný dům? Žádný problém 


Možná také patříte k těm, kteří mají menší pozemek, ale přáli by si prostorný dům s řadou místností. Společnost GOOPAN myslí i na majitele malých pozemků se svou řadou typových domů DREAM a FRESH, jež jsou synonymem velkorysých prostor na malé zastavěné ploše. Řada DREAM přináší dům DREAM 01 s dispozičním řešením 5+kk a podlahovou plochou 154 m2 a řada FRESH s domem FRESH 01 o podlahové ploše 172m2 na zastavitelné ploše pouhých 10x10m s dispozičním řešením 5+kk, či FRESH 02 s podlahovou plochou 146m2 a dispozicí 6+kk.

Vjezd na pozemní komunikaci 

Při stavbě domu je třeba myslet i na vjezd na pozemní komunikaci, je totiž nutné mít možnost napojit pozemní komunikaci tak, aby mohly být bezpečně využívané stavby i přilehlé pozemní komunikace. Musíte také zajistit, aby se k vám v případě potřeby dostala požární technika, a vjezd musí odpovídat požadavkům stanoveným technickými normami. 

 

GOOPAN přizpůsobí i typový dům specifikům vašeho pozemku

Jedním z problémů, na který často narážejí zájemci o typový dům u konkurenční společnosti je, že společnost nedokáže dům přizpůsobit specifikům daného pozemku nebo požadavkům, které jsou dané územním plánem. Lidé jsou tak donuceni nechat si postavit individuální stavbu, jež se může u dané společnosti vyšplhat na velmi vysoké částky. Pokud se však rozhodnete stavět se společností GOOPAN, můžete se spolehnout na to, že i typový dům vždy zdarma přizpůsobí potřebám rodiny, pozemku a také regulativům

 

 

Orientace domu 

Pokud se pouštíte do stavby domu, je dobré myslet na to, jak by měl být váš budoucí dům orientovaný. Správná orientace na světové strany je totiž naprosto klíčová proto, aby se vám v domě dobře žilo, ale také abyste splnili dnešní velmi přísné energetické podmínky - konkrétně průkaz energetické náročnosti budovy, která je součástí stavebního povolení Například obytné místnosti je vždy dobré orientovat na jih, či jihozápad, kvůli solárním ziskům ze sluníčka v zimě a tím výraznému ušetření nákladů na energie. 

 

Využijte konzultaci zdarma 

Chcete mít jistotu, že bude váš dům na pozemku umístěný správně? Ozvěte se nám. Rádi vám poradíme nejen se správným usazením domu na pozemku, ale také například výběrem vhodného domu z našeho katalogu, který bude odpovídat vašim požadavkům.

Jak dokazují odstavce výše, při umísťování rodinného domu na pozemek je třeba myslet na celou řadu věcí. Pokud svěříte stavbu domu do našich rukou, můžete se spolehnout na to, že při stavbě typového domu i individuální stavby přizpůsobíme dům specifikům a požadavkům vašeho pozemku. 

Máte dotazy ohledně výstavby, financování či technologií? Jsme tady pro vás!

Vyberte si z katalogu domů našich modelových řad

Stáhnout katalog

Navštivte jeden z našich vzorových domů

Navštívit vzorový dům

Kontaktujte nás

Vydejte se s námi na cestu ke zdravému bydlení

* je povinný údaj

Katalog prémiových nízkoenergetických domů

Zanechte nám na sebe telefonní číslo pokud si přejete:
 • Navštívit vzorový dům
 • Získat cenovou nabídku
 • Individualizovat katalogový dům
 • Poradit se s umístěním domu na pozemek
 • Pomoci s výběrem technologií
 • Pomoci s dalšími dotazy